Nakaz zapłaty w elektronicznym postępowaniu

Sąd w Lublinie i jego nakazy zapłaty

Coraz częściej spotykane są przypadki zaskakujących egzekucji komorniczych prowadzonych na podstawie nakazu zapłaty wydanego w elektronicznym postępowaniu upominawczym. Niejednokrotnie dłużnik o prowadzonej przeciwko niemu sprawie dowiaduje się na etapie postępowania egzekucyjnego, kiedy nakaz zapłaty jest już prawomocny i stanowi tytuł wykonawczy. Dzieje się tak dlatego, że zazwyczaj nakazy zapłaty wydawane w EPU (elektronicznym postępowaniu wykonawczym) dotyczą przedawnionych wierzytelności, Sąd zaś nawet nie zapoznaje się z dowodami świadczącymi o istnieniu długu. Powodem w takich sprawach jest dodatkowo zupełnie nieznany dla dłużnika podmiot – zwykle różnego rodzaju fundusze inwestycyjne (sekurytyzacyjne), lub firmy zajmujące się skupowaniem długów.

Jak wygląda postępowanie w sprawie wydania nakazu zapłaty w elektronicznym postępowaniu upominawczym.

Podmiot, który nabywa przedawnioną wierzytelność zgłasza swoje roszczenie do Sądu w Lublinie. Wszystkie czynności na tym etapie wykonywane są za pomocą specjalnego konta utworzonego w Sądzie Rejonowym w Lublinie. Zgłaszając pozew nabywca wierzytelności zazwyczaj zamieszcza bardzo skromny opis, ograniczający się do stwierdzenia że podmiot ten nabył wierzytelność i że jest ona wymagalna. Następnie w takiej informacji elektronicznej do sądu wymieniane są dowody, których jednak nie przedstawia się Sądowi. Na podstawie takiej informacji (bez weryfikacji faktów) Sąd w Lublinie wydaje nakaz zapłaty, który następnie zazwyczaj doręczany jest na już nieaktualny adres pozwanego. Ze względu na fakt, iż adresy podane w pozwie nie są aktualne, dochodzi do tzw. podwójnego awizowania listu z nakazem zapłaty i upłynięcia terminu do zgłoszenia sprzeciwu od tego nakazu. W konsekwencji nakaz zapłaty wydany w postępowaniu elektronicznym, bez jakiejkolwiek weryfikacji dowodów przez Sąd i bez możliwości obrony uprawomocnia się i następnie stanowi podstawę do wszczęcia egzekucji przez komornika.

Czemu komornik puka do drzwi?

Dla dłużników zazwyczaj stanowi to zasadnicze zaskoczenie, gdy dowiadują się, iż właśnie wszczęta została przeciwko nim egzekucja komornicza, w szczególności iż nie są oni w stanie ustalić jakiego zobowiązania miałaby dotyczyć ta egzekucja. Z akt komorniczych dłużnik również nie będzie w stanie zbyt wiele się dowiedzieć. Jedynym dokumentem, który znajdzie się w takich aktach oraz będzie posiadał jakąkolwiek przydatność dla oceny sytuacji będzie nakaz zapłaty wydany przez Sąd Rejonowy w Lublinie w elektronicznym postępowaniu upominawczym. Tym bardzie sprawa jest utrudniona, iż nakaz ten nie ma uzasadnienia, nie znajdziemy tam żadnej informacji o podstawie jego wydania (umowie, zobowiązaniu, zadłużeniu itp.) dodatkowo powodem będzie i tak inna firma, niż ta u której powstał dług.

Jak się bronić przed taką egzekucją?

Pierwszą i podstawową zasadą w takich sytuacjach jest szybki działanie. Dowiadując się o egzekucji należy niezwłocznie ustalić sygnaturę akt, których egzekucja dotyczy. Następnie należy skontaktować się telefonicznie z Sądem w Lublinie i starać się ustalić (choć nie zawsze jest to możliwe) na jaki adres był nakaz doręczony oraz czy doszło do jego podwójnej awizacji. Kolejnym krokiem jest złożenie odpowiedniego pisma w tymże Sądzie i powiadomienie Sądu o dwóch rzeczach:

 • że w dacie doręczenia nakazu zapłaty nie zamieszkiwało się już pod adresem na jaki został on doręczony – najlepiej w tej sytuacji doręczyć odpowiednie dowody;
 • że objęta postępowaniem wierzytelność nie istnieje lub jest już przedawniona;

Istotnym jest aby w piśmie do Sądu domagać się uchylenia klauzuli wykonalności oraz uchylenia nakazu zapłaty. Bez takich wniosków egzekucja może być dalej prowadzona przez komornika.

Następnie należy przesłać wszystkie pisma przesłane do Sądu również do komornika wraz z wnioskiem o zawieszenie postępowania egzekucyjnego. W momencie otrzymania jakiegokolwiek postanowienia Sądu o uchyleniu nakazu zapłaty lub klauzuli wykonalności, należy natychmiast zwrócić się do komornika o umorzenie egzekucji. Większość z w/w czynności niestety najlepiej jest wykonać w terminie nie przekraczającym siedmiu dni od dowiedzenia się o prowadzonym postępowaniu egzekucyjnym.

Sąd nie bada przedawnienia z urzędu

Przedawnienie wierzytelności oznacza, iż wierzyciel nie ma prawa dochodzić jej zapłaty przed Sądem. Aby jednak móc skutecznie powoływać się na przedawnienie niezbędnym jest powołanie się na nie w piśmie adresowanym do Sądu. Bez wyraźnego wskazania, iż dłużnik powołuje się na zarzut przedawnienia Sąd nie może go uwzględnić.

Koszty postępowania

Aktualnie coraz częściej dochodzi do sytuacji, w których prawidłowe przeprowadzenie w/w procedury doprowadza do obciążenia kosztami postępowanie egzekucyjnego wierzyciela, a w postępowaniu sądowym do zasądzenia od wierzyciela na rzecz dłużnika kosztów procesu – nawet w sytuacji gdy faktycznie do niego nie dojdzie.

Komornik nie pomoże

W sytuacji gdy wszczęte zostanie taki „zaskakujące” postępowanie egzekucyjne zazwyczaj dłużnik nie ma co liczyć na pomoc ze strony komornika. Pamiętać bowiem należy, iż w tego typu postępowaniu komornika nie ma żadnego obowiązku informowania dłużnika o możliwych środkach obrony. Jest wręcz przeciwnie komornik w postępowaniu egzekucyjnym w zasadzie reprezentuje interesy wierzyciela. Odpowiada on bowiem za skuteczne przeprowadzenie egzekucji. W prowadzonej przez Kancelarię Adwokacką praktyce nie zdarzyła się nigdy sytuacja, w której informacje przedstawione w niniejszym artykule zostałyby przekazane dłużnikowi przez komornika. Zazwyczaj informacje uzyskiwane przez naszych Klientów w momencie wyjaśniania sprawy sprowadzały się do stwierdzenia, że nakaz zapłaty jest prawomocny i nic nie da się już z tym zrobić.

5 Komentarze
 • avatar
  Napisane przez Lisa Scott 27 marca 2018 at 12:00

  Dzień dobry wszystkim, Nazywam się Lisa Scott, chcę użyć tego medium, aby podzielić się tym świadectwem o tym, jak otrzymałem pożyczkę od Legit Loan Company. Kilka miesięcy temu byłam obciążona finansowo, pilnie potrzebowałam pożyczki, więc skontaktowałam się z tak wieloma firmami i nie otrzymałem żadnej pożyczki po tak wielkim wysiłku i płatnościach, zostałem oszukany w łącznej kwocie 3 000 €, stałem się bardziej sfrustrowany i zdesperowany aż do pewnego wiernego dnia, postanowiłem skontaktować się z moim przyjacielem, który niedawno dostał pożyczkę przez Internet, opowiedziałem jej o mojej sytuacji finansowej, a potem powiedziała mi o tej legalnej i prawdziwej spółce pożyczkowej o nazwie SUSAN WEALTH LOAN COMPANY (susanwealthloancompany @ gmail.com). Skontaktowałem się z Firmą i otrzymałem Warunki Firmy, które zaakceptowałem i ku mojemu największemu zaskoczeniu w ciągu 48 godzin, moja kwota pożyczki w wysokości 40 000 EUR została zatwierdzona i przeniesiona na moje konto. Wierzę, że inni ludzie również składają zeznania o tym samym uczciwym pożyczkodawcy. Czy potrzebujesz pilnie pożyczki? prosimy o kontakt ze Spółką za pośrednictwem poczty elektronicznej: susanwealthloancompany@gmail.com

  Odpowiedź
 • avatar
  Napisane przez Ryan 24 czerwca 2018 at 13:43

  Witaj ! Czy potrzebujesz legalnej i szybkiej obsługi pożyczki? Obecnie oferujemy 3% Pożyczki wszystkich rodzajów, Pożyczki dla firm, Pożyczki osobiste, Pożyczki samochodowe, Pożyczki rolnicze lub Finansowanie projektu? Oferujemy pożyczki dla firm i osób prywatnych na całym świecie, konsolidację zadłużenia, nawet jeśli masz niskie wyniki kredytowe i trudno jest uzyskać pożyczki od lokalnych banków lub instytucji finansowych? , a teraz trudno sobie poradzić z bankiem lub innymi instytucjami finansowymi? Czy potrzebujesz pilnej pożyczki, jeśli tak, napisz do nas ponownie (ryanloaninvestment001@outlook.com) Podajemy wszystkie rodzaje pożyczek. Złóż wniosek teraz i szybko zdobądź gotówkę! * Pożyczaj od 5 000 do 50 000 000 USD * Wybierz od 1 do 30 lat, aby spłacić. * Elastyczne warunki kredytu. Wszystkie te plany i więcej, skontaktuj się z nami teraz. skontaktuj się z nami poprzez e-mail: dla firmy pożyczkowej, która mi pomogła, są ich dane kontaktowe (ryanloaninvestment001@outlook.com) pozdrowienia Zarządzanie.

  Odpowiedź
 • avatar
  Napisane przez George Mason 3 lipca 2018 at 02:19

  BEST AVAILABLE WAY TO FINANCIAL FREEDOM {upstoxfunding@yahoo.com} Are you looking for financial freedom? Are you in debt, you need a loan to start a new business? Or you collapse financially, do you need a loan to buy a car or a house? Have you ever been rejected by your bank in ever finance? You want to improve your financial? You need a loan to pay off your bills pay off? No more looking, we welcome you for an opportunity to get all types of loans at a very affordable 3% interest rate for others. For information, contact us now by email at: {upstoxfunding@yahoo.com} Do you have a bad credit? Do you need money to pay bills? Is it necessary to start a new business? Do you have an unfinished project due to poor funding? Do you need money to invest in any specialty that will benefit you? And you do not know what to do. We offer the following loans;both Personal loans [secure and unsecured], Business loans [secure and unsecured] ,combination loans ,Student loans,Consolidation loans and so many others. Company name: UPSTOX FUNDING Company Email: upstoxfunding@yahoo.com Text/Call :(302) 273-5794.

  Odpowiedź
 • avatar
  Napisane przez mike peterson 3 października 2018 at 19:40

  Czy odmówiono ci pożyczki z banku lub jakiejkolwiek innej instytucji finansowej, która odrzuci twoją prośbę z jednego lub drugiego powodu? Oferujemy wszystkie rodzaje pożyczek, począwszy od pożyczek biznesowych, pożyczek kapitałowych, kredytów na nieruchomości, pożyczek osobistych, pożyczek studenckich, pożyczek dla gospodarstw rolnych i innych, w inwestowaniu z dobrymi inwestorami. Jesteś w odpowiednim miejscu, aby uzyskać pożyczkę. Oferujemy pożyczki dla firm i osób prywatnych o niskim oprocentowaniu 2%. Skontaktuj się z nami już dziś i rozwiązaj problemy finansowe! Email: mikepetersonloans@gmail.com Tutaj możesz rozwiązać problemy finansowe

  Odpowiedź
 • avatar
  Napisane przez mike peterson 3 października 2018 at 19:40

  Czy odmówiono ci pożyczki z banku lub jakiejkolwiek innej instytucji finansowej, która odrzuci twoją prośbę z jednego lub drugiego powodu? Oferujemy wszystkie rodzaje pożyczek, począwszy od pożyczek biznesowych, pożyczek kapitałowych, kredytów na nieruchomości, pożyczek osobistych, pożyczek studenckich, pożyczek dla gospodarstw rolnych i innych, w inwestowaniu z dobrymi inwestorami. Jesteś w odpowiednim miejscu, aby uzyskać pożyczkę. Oferujemy pożyczki dla firm i osób prywatnych o niskim oprocentowaniu 2%. Skontaktuj się z nami już dziś i rozwiązaj problemy finansowe! Email: mikepetersonloans@gmail.com Tutaj możesz rozwiązać problemy finansowe

  Odpowiedź

Napisz odpowiedź